×

Wyszukaj w serwisie

Emocje

Każdy z nas, zarówno dorosły jak i dziecko, codziennie przeżywa emocje. Czasami zdarza się, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić, ponieważ są trudne do rozpoznania i zaakceptowania. Niełatwe bywa też, szczególnie u dzieci, radzenie sobie z reakcjami, które wywołują emocje w naszym ciele. Jeśli jednak wiemy co czujemy i rozumiemy reakcję własnego ciała na daną emocję, potrafimy zachować się adekwatnie do sytuacji, lepiej też rozumiemy innych ludzi, którzy przeżywają daną emocję.

Uczniowie klasy I B podczas serii zajęć w ramach pracy projektowej „Uniwersytetu dzieci” nauczyli się nazywać i rozpoznawać podstawowe emocje: strach, radość, smutek, złość, wstręt u siebie i u innych. Przekonali się, że nie ma emocji dobrych i złych, że każda emocja jest potrzebna do zrozumienia świata oraz, że emocje są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.

Ważnym elementem tych zajęć było zrozumienie złości, z którą czasami boryka się każdy człowiek, a także rozróżnienie złości od agresji. Wychowankowie nauczyli się rozpoznawać i nazywać sytuacje, w których odczuwają złość i poznali różne sposoby na poradzenie sobie z nią.

 

                                                Wychowawczyni klasy IB Dorota Matuszek

IMG_20200916_093246.jpeg